Novinky

10. 5. 2016
Jak vypadá čerpací stanice budoucnosti?

Společnosti Nissan Europe a Foster + Partners představily vizionářský „koncept budoucí mobility“

Společnost Nissan Europe přednedávnem poodhalila, jak by mohl vypadat svět budoucnosti – představila první návrh plně propojeného konceptu budoucí mobility, na němž spolupracuje s renomovanými architekty ze společnosti Foster + Partners.

Z významného partnerství výrobce nejprodávanějšího 100% elektrického vozu na světě s předním architektonickým studiem vzešla myšlenka, že čerpací stanicí budoucnosti by mohlo být samotné vozidlo.

Vizionářský koncept společnosti Nissan, který přibližuje efektní dvouminutové video, v němž hraje hlavní roli populární Nissan LEAF a futuristický koncept IDS, mapuje, jak by stále se vyvíjecí technologie v budoucnu mohly změnit způsob života lidí.

Společné dílo obou partnerů, jež vzniklo v rámci ročního projektu, dává nahlédnout do světa, jaký by mohl vzejít z vize společnosti Nissan o inteligentní mobilitě, do světa, v němž lidé volí technologie pro pilotované řízení s nulovými emisemi a automobily komunikují s okolním prostředím.

Designová studie byla představena na letošním, již 86. mezinárodním ženevském autosalonu.

Předseda představenstva společnosti Nissan Europe Paul Willcox k tomu uvedl: „Technologie slibují mnoho odpovědí na problémy, které dnes ve městech řešíme. Skutečný efekt ale vidíme, až když se technologie propojí jedna s druhou a se světem kolem nás. V oblasti technologií s nulovými emisemi se velmi výrazně angažujeme už od roku 2010. Tím ale naše vize nekončí. Věříme, že budoucnost dopravy závisí jak na infrastruktuře, tak na okolním prostředí. Hledáme reálná, uskutečnitelná řešení, která se neomezují jen na produkt, ale jsou komplexní.“

Nová vize pracuje s množstvím revolučních technologií Nissan a naznačuje, jak by bylo možné propojit systém vehicle-to-grid, ukládání energie do baterií, bezdrátové nabíjení, technologii autonomního řízení a bezdrátové datové připojení a díky tomu od základu změnit systém využívání a distribuce energie v největších evropských městech.

David Nelson, jeden z hlavních projektantů společnosti Foster + Partners, dodává: „Integrace technologií nulových emisí do městské zástavby je nezbytným předpokladem pro budování chytřejších a udržitelnějších měst. Myšlenka nulových emisí se proto nesmí uplatňovat jen u aut. Musí být středobodem veškeré naší činnosti.“

Trh se postupně přiklání k alternativním zdrojům pohonu, jako je například elektrická energie, a tak roste tlak na budování udržitelné a inovativní sítě pro doplňování pohonných prostředků.

Více než polovina (54 %) dnešní populace žije ve městech. Do roku 2050 bude v městských oblastech žít dokonce sedm lidí z desetii, proto je nesmírně důležité vytvořit infrastrukturu, která tento nárůst umožní zvládnout.

Nissan v Evropě v současné době testuje systém vehicle-to-grid, který – pokud se využije i potenciál znovu používaných baterií – umožní, aby vozy fungovaly jako individuální „zásobárny energie“, které energii dokážou ukládat, využívat i vracet zpátky do sítě.

Podle prognóz by do roku 2050 mělo být možné pokrýt téměř veškerou světovou spotřebu energie z obnovitelných zdrojůii.

Značka Nissan je naprostou špičkou v oblasti technologie nulových emisí. V roce 2010 otevřela komerční trh s elektromobily. Nissan LEAF, první sériově vyráběný plně elektrický automobil na světě, stále zůstává nejprodávanějším elektromobilem všech dob.

Nissan v Evropě

Nissan má v Evropě jedno z nejsilnějších zastoupení ze všech zámořských automobilek. Konstruktérské práci, výzkumu, vývoji, výrobě, logistice a prodejní a marketingové činnosti se zde věnuje více než 17 600 jejích zaměstnanců. V loňském kalendářním roce vyrobily závody společnosti Nissan ve Velké Británii, Španělsku a Rusku přes 675 000 vozidel – oceňovaných crossoverů, malých vozů, vozů SUV, užitkových vozidel a elektromobilů. Řadí se mezi ně i model Nissan LEAF, nejoblíbenější elektromobil na světě, který je svým přátelům ochotno doporučit celých 97 % zákazníků. Společnost Nissan v Evropě v současné době nabízí kvalitní sortiment 23 různorodých a inovativních modelů, které prodává pod značkami Nissan a Datsun.

Foster + Partners

Společnost Foster + Partners je mezinárodní studio zabývající se architekturou, projektovou činností a designem. Vede ji její zakladatel a předseda představenstva Norman Foster a partnerská rada. Společnost vznikla v roce 1967 a pro její činnost je typický komplexní přístup k designu – využívání všech možností zdrojů, které umožňuje realizovat i projekty, jež patří k nejsložitějším na světě. V posledních padesáti letech propaguje udržitelný přístup k architektuře při velmi různorodých projektech od městských generelů, veřejné infrastruktury, letišť, občanské a kulturní vybavenosti, kanceláří a pracovišť až po soukromé domy a produktový design. Mezinárodní renomé si studio získalo díky stavbám, jako je největší letištní terminál světa v Pekingu, londýnské ústředí společnosti Swiss Re, ústředí společnosti Hearst v New Yorku, viadukt Millau ve Francii, německý parlament v berlínském Reichstagu, atrium Great Court v Britském muzeu v Londýně, centrála společnosti HSBC v Hongkongu a sídlo Commerzbank ve Frankfurtu.