Novinky

19. 5. 2016
Nissan vyrobil ve Velké Británii už 50 000 vozů Nissan LEAF

Nejprodávanější sériově vyráběný elektromobil slaví v závodu společnosti Nissan v Sunderlandu historický mezník. Nissan je prvním evropským výrobcem automobilů s integrovanou technologií výroby baterií, který prodal 50 000 vozů

Tři roky poté, co Nissan zahájil výrobu elektromobilů a baterií v Evropě, sjel z linky 50 000. v Evropě vyrobený Nissan LEAF.

Stalo se to v hlavním závodě společnosti Nissan v britském Sunderlandu a byl to historický okamžik, protože se vůbec poprvé podařilo, aby evropská automobilka vyrobila 50 000 elektromobilů a baterií, které je napájejí. To jen potvrzuje inovativnost a silnou pozici Nissanu v oblasti elektrických technologií.

Jubilejní stříbrný Nissan LEAF s výbavou Tekna sjel z výrobní linky minulý týden a míří k zákazníkovi do Francie. V Evropě vyráběné vozy Nissan LEAF se v současné době vyvážejí na 23 trhů v západní Evropě i dalších částech světa, mimo jiné například do Argentiny, na Island, do Izraele nebo na Tchaj-wan.

Výroba modelu Nissan LEAF a baterií, kterou ve Velké Británii v roce 2013 slavnostně zahájil premiér David Cameron, dnes ve společnosti Nissan a firmách jejích dodavatelů zaměstnává přes 2 000 lidí. Jako další důležitý mezník se v historii Nissanu LEAF nejspíš zapíše i rok 2016, kdy se v Evropě představil model LEAF s delším dojezdem 250 km a kdy bylo oficiálně oznámeno, že baterie Nissan nové generace budou vyráběny v Sunderlandu – a Nissan do tamního závodu investuje dalších 26,5 milionu liber.

Předseda představenstva společnosti Nissan Europe Paul Willcox uvedl:„Nissan dnes k technologiím elektromobilů přistupuje s mnohem většími ambicemi než ostatní automobilky. Tento mezník znamená pro Nissan a sunderlandský tým další vítězství. Žádná jiná značka nemá tak bohaté zkušenosti a know-how, pokud jde o výrobu vozidel i baterií, a já jsem nadšený z toho, že naši vizi o budoucnosti s nulovými emisemi sdílí více než 50 000 evropských zákazníků.“

Nissan LEAF vstoupil na trh před pěti lety jako první sériově vyráběný elektrický vůz a stále zůstává nejprodávanějším elektromobilem všech dob. Po celém světě už se prodalo téměř 220 000 vozů. Nyní se v Evropě prodává nová verze Nissan LEAF 30 kWh s dojezdem 250 km a Nissan dál udává směr v oblasti cenově dostupných plně elektrických technologií pro masový trh.

LEAF se v evropských závodech vyrábí od roku 2013 a o rok později se v Evropě začal vyrábět také další elektromobil Nissan, dodávka e-NV200. Využívá stejné vyspělé lithium-iontové baterie evropské provenience jako model LEAF a její produkci zajišťuje závod v Barceloně.

Nissan je dnes prvním výrobcem, který se nesoustředí jen na samotná vozidla, ale dívá se dál do budoucnosti, jak dokládají technologie, jež vyvíjí a jež Nissan LEAF umožní využívat jako čerpací stanici pro domácnosti či kanceláře a jako mobilní napájecí jednotku, která zákazníkům pomůže vydělávat.

Ministr dopravy Spojeného království, Andrew Jones uvedl: "Tento významný milník je skvělá zpráva pro Nissan a dalším příkladem, že Británie je průkopníkem ve vývoji čistších technologií vozidel, což je dobré pro životní prostředí a podporuje zaměstnanost a růst. Naším cílem je, aby do roku 2050 měla téměř všechna auta nulové emise, a aby se to podařilo, investujeme do elektromobilů 600 milionů liber."

Nový Nissan LEAF 30 kWh se v Evropě prodává od letošního roku a má o 26 % delší dojezd než předchozí model. Na jedno nabití ujede až 250 km, čímž s přehledem poráží všechny konkurenční vozy ve své třídě.

Nissan v Evropě

Nissan má v Evropě jedno z nejsilnějších zastoupení ze všech zámořských automobilek. Konstruktérské práci, výzkumu, vývoji, výrobě, logistice a prodejní a marketingové činnosti se zde věnuje více než 17 600 jejích zaměstnanců. V roce 2014 vyrobily závody společnosti Nissan ve Velké Británii, Španělsku a Rusku přes 675 000 vozidel – oceňovaných crossoverů, malých vozů, vozů SUV, užitkových vozidel a elektromobilů. Řadí se mezi ně i model Nissan LEAF, nejoblíbenější elektromobil na světě, který je svým přátelům ochotno doporučit celých 96 % zákazníků. Společnost Nissan v Evropě v současné době nabízí kvalitní sortiment 23 různorodých a inovativních modelů, které prodává pod značkami Nissan a Datsun.

Nissan Motor Co. Ltd. 

Nissan je globální výrobce automobilů a pod značkami Nissan, Infiniti a Datsun nabízí kompletní portfolio více než 60 modelů. Ve fiskálním roce 2014 prodala celosvětově přes 5,3 milionu vozů a vykázala tržby 11 300 miliard jenů. Společnost Nissan zkonstruovala, vyrábí a prodává světově nejprodávanější elektromobil všech dob, Nissan LEAF. Globální ústředí společnosti Nissan v japonské Jokohamě řídí provoz v šesti regionech: ASEAN a Oceánie, Afrika, Střední východ a Indie, Čína, Evropa, Latinská Amerika a Severní Amerika. Společnost Nissan zaměstnává celkem 247 500 lidí po celém světě a od března roku 1999 v rámci aliance Renault-Nissan spolupracuje s francouzskou automobilkou Renault.